گل و گیاه

 

شرایط نگهداری گیاه بسیار زیبای پیله_آ
ارزش تزئینی آن بیشتر بخاطر برگهای بیضی شکل و نوک تیز آن است. رنگ برگ ها سبز پر رنگ است ولی در فاصله بین سه رگبرگ اصلی آنها لکه هایی به رنگ سفید نقره ای دیده می شود.برگها متناوب ، صاف و بدون دندانه است ، بيضوي شكل و داراي رگه هاي مشخص اغلب با خطوط برنز يا نقره ايدارای گلها بسيار كوچك استکود موردنیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم درلیتر، هرهفته یکبار، از فروردین تا مهر هر ماه، مصرف نمود.نگهداری از پی لئا بسیار ساده بوده و به شرح زیر میباشد: 
نور: این گیاه باید در نیمسایه و یا سایه قرار گیرد.
بهتر است در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نداشته باشد زیرا باعث خشک شدن برگها میشود .
پی لئا به 3 تا 4 ساعت نور غیر مستقیم در روز نیاز دارد.  
خاک: خاک لومی مرطوب و خوب زهکشی شده،خاک مناسب برای رشد این گیاه است.br /> دما: بین 34 تا 46 درجه مناسب است.
به طور کلی این گیاه گرما دوست است ولی تا 15 درجه را میتواند تحمل کند.
این گیاه به رطوبت احتیاج دارد، به خصوص بسیار مهم است که خاک گلدان همیشه مرطوب باشد.
این گیاه معمولا در داخل خانه نگهداری میشود .
نیازی به هرس کردن این گیاه نمیباشد.

اگر گلدان پیله‌آ را در جای سردی بگذارید ممکن است یخ بزند و کلیه اندام گیاهی حالت افتادگی پیدا کند در این صورت، خشک شدن گیاه حتمی است.قارچ بوتری تیس در آبیاری و رطوبت زیاد فعال شده و به گیاه حمله می کند و نقاط خاکستری و زخمهایی روی برگها دیده می شود. می توانید با سم قارچ کش گلدان را سمپاشی کنید

 

شرایط نگهداری پیرومیا.قاشقی
آبياري : اين گياه نياز چنداني به آب ندارد. هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک شود، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بيفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نياز دارد و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد.ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.رطوبت هوا : ميزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نمايد، لکه هايي بر روي سطح برگ ظاهر مي گردد و برگ را بي حس مي کند و برگ مي افتد.هر دو ماه يک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهيد تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضاي آزاد در محلي سايه قرار دهيد تا حالت طبيعي خود را به دست آورد.خاک : هر اندازه قابليت نفوذ خاک بيشتر باشد، ريشه و ساقه از پوسيدگي محفوظ خواهد بود. براي تهيه خاک، يک قسمت پيت، يک قسمت ماسه و يک قسمت خاک باغچه استفاده کنيد و کف گلدان مقداري ماسه و سنگريزه بريزيد.زمان مناسب براي تغيير گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب براي آن مخلوطي از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را بايد در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ي مستقيم آفتاب قرار داد. در اين صورت سنبله گل سفيد يا کرم رنگي توليد مي کند.تکثير : پپرونياي ابلق يا سفيد با قلمه هاي بذر و ساقه تكثير مي¬ شود؛ پپرونياي سبز با قلمه¬ هاي برگ و ساقه تكثير مي شود. پپرونياي معمولي که گياهي است با برگ هاي چروكيده، كاملاً متفاوت با گياهان ديگر اين خانواده است و آن را به كمك برگ هاي كاملش تكثير مي كنند.دستور کلي براي تکثير: در بهار و تابستان از قلمه ي يک ساله گياه استفاده نماييد. قلمه را به ميزان 4- 5 سانتيمتر در ماسه ي شسته فرو کنيد و در محلي که دماي آن 18 درجه باشد، در تاريکي قرار دهيد. در مورد انواع گوشتي آن، برگ را روي سطح ماسه بخوابانيد و روي آن ماسه شسته بريزيد؛ پس از مدتي از انتهاي رگبرگ ها ريشه ظاهر مي گردد.

 


شرایط نگهداری گل بهاری بسبار زیبای بوداغ


مشخصات کلی گیاه : درختچه ای است خزان پذیر و خوش بنیه با ارتفاع بلندی 4 متر

مشخصات برگ : پهن ، لوبدار و سبز رنگ که در پاییز قرمز و زرد رنگ می شود

مشخصات میوه : کروی زرد و قرمز رنگ که در فصل پاییز دیده می شود

مشخصات گل : سفید رنگ در مجتمع گل آذین دیهیم که در اوایل بهار ظاهر می شود.

حداقل دمای مورد تحمل :  15-  درجه سانتیگراد

مکان رشد :   آفتابی یا نیم سایه

ازدیاد گیاه :   قلمه چوب نرم در فصل تابستان و یا کاشت بذر در پاییز

کاربرد :  کاشت به عنوان تک درخت زینتی

 

 


نگهداری_بنسای

نور مورد نياز گياه چه در داخل خانه و چه در فضاي باز مناسب باشد.

با يك انگشت ساقه‌ گياه را كمي فشار دهيد، در صورتي ‌كه سفت و محكم نباشد، به اصطلاح ريشه در داخل خاك لق باشد، يا رشد آن به اندازه كافي صورت نگرفته يا ريشه در حال پوسيدن است كه خريد آن پيشنهاد نمي‌شود.

به دقت به برگ‌هاي آن نگاه كنيد كه از نظر اندازه و سالم بودن؛ برگ‌ها و ساقه‌ها با هم مطابقت داشته باشند.

 براي پي بردن به بيماري حشره‌زايي و آلوده نبودن به بيماري، نوك شاخه‌ها يا برگ‌ها و محل‌هايي كه برگ‌ به ساقه متصل است و همچنين زير برگ‌ها را به دقت بررسي كنيد كه آفت نداشته باشند.
پس از انتخاب گياه، از فروشنده بخواهيد آن را با  روزنامه يا كاغذ كاملا بپوشاند. به‌طوري كه نور مستقيم آفتاب به آن نتابد و از باد كولر اتومبيل دور باشد. در زمستان نيز شيشه‌هاي اتومبيل بالا باشد. تغيير درجه حرارت ناگهاني گياه، باعث ريزش برگ‌هاي آن مي‌شود.
پس از ورود به خانه روزنامه‌ها را جدا كنيد. نخستين كار براي اينكه اثر انتقال ناگهاني از گلخانه به خانه را (تغيير محيط زيست) تا اندازه‌اي خنثي كنيد و گياه با آب‌وهواي مكان جديد سازگار شود، روزي يكي دو بار در گرم‌ترين ساعات روز با آبي كه فاقد كلر باشد و روزانه يكي دوبار با آب‌فشان روي برگ‌هاي آن را اسپري كنيد و با همين آب آن‌ را آبياري كنيد.

(ظرفي فاقد درپوش را پر از آب كنيد و در گوشه‌اي به مدت 24 ساعت كنار بگذاريد تا كلر آن پريده و از آن آب براي گياه استفاده كنيد).

از كود دادن به گياه براي مدتي خودداري كنيد و چنانچه پس از گذشت چند روز، چند برگ از برگ‌هاي تحتاني آن زرد و پژمرده شد نگران نباشيد؛ چون اين حالتي است كه گياه براي بقاي خود در محيط جديد به‌وجود مي‌آورد. طبيعي است كه گياه در طي پذيرش شرايط محيط جديد، برگ‌هاي پير و پاييني خو را از دست بدهد و برگ‌هاي جوان و تازه را كه دمبرگ قوي‌تر دارند و معمولا در قسمت بالاي ساقه‌ها مي‌رويند حفظ كند. هرگز برگ‌هاي زرد را از ساقه جدا نكنيد چون بهتر است اين‌كار به‌طور طبيعي و به‌تدريج توسط خود گياه انجام شود؛ زيرا گياه قبل از دفع برگ‌ها، منفذي را كه از جدا شدن دمبرگ از ساقه پديد مي‌آورد مي‌بندد و هيچ‌گونه خراشي باقي نمي‌ماند تا مورد حمله ميكروب‌هاي عفونت‌زا قرار گيرد. ولي چنانچه بيشتر از دو يا سه برگ گرفتار زردي شوند، نشانه اين است كه در آبياري گياه افراط يا سهل‌انگاري كرده‌ايد يا احتمالا گلدان را در محل تاريكي قرار داده‌ايد.

از قرار دادن هر دو گونه بن‌ساي در معرض كوران هوا نيز خودداري كنيد. بديهي است گياه خريداري شده اگر آپارتماني باشد، بايد آن را در پرنورترين قسمت آپارتمان قرار دهيد و گياه فضاي باز را در بالكن يا در حياط در محلي آفتابگير قرار دهيد و همچنين به علت كوچك بودن گلدان بن‌ساي، هر روز به آبياري و اسپري آب روي برگ‌ها اقدام كنيد.

توجه داشته باشيد كه برخي از اين گياهان فضاي باز به غرقابي حساس هستند و در روزهاي باراني بايد محل آن را تغيير داده و به محيطي خنك و پناهگاه برده شوند.

 

 

شرایط نگهداری گیاه پر طرفدار و زیبای بنجامین_بلک

به نور بیشتری احتیاج دارد اما تابش مستقیم نور آفتاب به خصوص از پشت شیشه به برگ ها صدمه وارد می نماید.حداقل درجه حرارت در زمستان 15 درجه سانتیگراد و در تابستان حداکثر 24 درجه می باشد.آبیاری: آب باید فاقد املاح باشد، استفاده از آب ولرم برای گیاه مطلوب تر است در تابستان حداکثر هفته ای دو بار و در زمستان هر ده روز یک بار آبیاری کافی استفیکوس به نور کم تا متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس ، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج داردکود مورد نیاز این گیاه را می توان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از اواخر زمستان تا مهر، مورد استفاده قرار داد. در هنگام زمستان هر گز نباید کود مصرف کرد.خاک جنگلی یا مخلوطی از خاک برگ ، خاک معمولی و ماسه برای فیکوس مناسب استاگر مشاهده کردید برگهای فیکوس، رنگ پریده شدند و لکه های قهوه ای زیر برگها و روی ساقه وجوددارند، با یک حشره کش نفوذی لکه ها را خیس کنید تا هر دو هفته یک بار، گیاه را سمپاشی نمائید تا علایم برطرف گرددلکه های پهن و آبکی وسیاه روی برگها نشانه بیماری قارچی روی فیکوس است. لکه های موجود را با آب و صابون خیس کنیدآبیاری زیاد از حد و باتلاقی شدن خاک، برگها را زرد کرده ومی ریزاند .تار عنکبوتی شدن سطح زیر برگها هم حاصل فعالیت کنه قرمز می باشد. با سمپاشی توسط کنه کش و یا حشره کش نفوذی ، علایم رابر طرف کنیدهوای گرم و خشک محیط، می تواند باعث خشکی و شکنندگی برگها شود. اگر هم دیدید برگهای جدید ریز هستند، یا گلدان را بزرگتر کنید یا به تغذیه مصنوعی بپردازید.فیکوس بنجامین را میتوان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد. البته این کار صبر و حوصله فراوان می خواهد. قلمه ای انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر با قیچی باغبانی جدا کنید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و تک تک در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید و با کیسه پلاستیکی بپوشانید. این در صورتی است که محیط خیلی خشک باشد. افتادن ناگهانی برگ، علامتی برای روبه نابودی رفتن یا و اشکالی در عمل تکثیر است. اگر ریشه دهی سالم و مناسب انجام شد، قلمه ها را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید

 

 

شرایط نگهداری بگونیارکس

درجه حرارت مناسب برای پرورش این گیاهان در شب حدود 18 درجه سانتیگراد و روز حدود 25 درجه سانتیگراد می باشد. درجه حرارت شب تقریباً در بیشتر خانه ها برای رشد و نمو این گیاه مهیا است.

بگونیا کورالینا در مقابل آلودگی هوا حساسیت نشان می دهد و به هوای آزاد و نور کافی (نور مستقیم آفتاب نباشد) نیازمند است.

بگونیاها به طور کلی در خاک های سبک با زهکش خوب و کمی اسیدی و غنی از نظر هوموس و مواد آلی دیگر، به خوبی رشد و نمو می کنند. مخلوط خاک مناسب و مورد نیاز این گیاه عبارت از دو قسمت خاک خوب لومی (خاک باغچه)، یک قسمت هوموس (خاک برگ پوسیده یا تورب) و یک قسمت ماسه یا شن ریز است. به این مخلوط باید مقدار کمی کود پوسیده دامی اضافه کرد. همچنین بهتر است مقداری کود شیمیایی به خاک افزوده شود. 

بگونیا به نور مستقیم آفتاب نیاز ندارند. نوری که از موانعی گذشته و مقادیری از آن قبلاً جذب شده باشد مناسب تر است (نگهداری در گلخانه هایی که به وسیله حصیر و یا مواد آهکی پوشش شده باشند، و کاشت بگونیا در نقاط سایه-آفتاب زیر درختان). برخی از نویسندگان بگونیا را به طور کلی جزء گیاهان سایه پسند طبقه بندی کرده اند. بنابراین این گیاهان باید در فصل تابستان از نور شدید محافظت شوند. در نواحی سردسیر، بگونیاها فقط در روزهای گرم تابستان در سایه نگهداری می شوند.

بگونیاها به طور کلی در محیط کاملاً مرطوب به خوبی رشد و نمو می کنند، با این وجود، شدت رطوبت (خاک و هوا) نباید به حدی باشد که این گیاهان همیشه خیس باشند، در غیر این صورت ریشه های ظریف و نازک بگونیا که به پوسیدگی حساسیت دارد در مقابل این عارضه مقاومتی نمی کند. در محیط خشک برگ های بگونیا به زودی خشک می شود (پیچیدگی برگ ها و لکه های خشک شده روی برگ بگونیا به دلیل خشکی هوا به کرات اتفاق می افتد).

 

 

شرایط نگهداری گیاه بسیار زیبا و مقاوم به نور کم  برگ.انجیری
آبیاری
سطح خاک در فاصله دو آبیاری باید خشک شود.
در تابستان هفته‌ای یکبار و در زمستان هر دو هفته یکبار احتیاج به آبیاری دارد. همیشه قبل از آبیاری رطوبت سطح خاک را بازدید نمایید.
در تابستان هفته‌ای دو تا سه بار و در زمستان هر هفته یکبار نیاز به غبارپاشی دارد. از آب ولرم و سبک فاقد املاح جهت غبار پاشی استفاده نمایید.
خاک مناسب
خاک های سست و سبک نظیر خاک برگ یا خاک جنگلی برای رشد مونسترا مناسب است ولی اگر خاک نامناسب و فقیر باشد، برگ های این گیاه کوچک شده و دندانه های خود را از دست می دهند.
همچنین میتوانید ترکیب پیت ماس ۲۰% + کوکوپیت ۵۰% + مخلوط خاک سرند شده و خاک برگ ۳۰%

نور
هوای گرم و مرطوب ، ایده آل آنهاست. تغییرات درجه حرارت را به راحتی می‌پذیرند. ریشه‌های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه‌دار دارند.
نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم ، نور دلخواه این گیاه است. مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.
اگر چه تا ۱۰درجه سانتیگراد مقاومت دارد ولی کمتر از ۱۳ درجه را دوست ندارد. در تابستان حدود ۳۰ درجه سانتیگراد مقاومت می‌نماید. ولی در درجات بالاتر باید غبار پاشی معلوم نمود.
این گیاه به سایه تا نور معمولی، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد محیط و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.
کود دهی
نیاز چندانی به کود دهی ندارد. کود دهی بیش از اندازه باعث تجمع املاح درخاک می‌شوند. کود دهی مناسب را با کود ۲۰-۲۰-۲۰ هر ماه یکبار انجام دهید.

کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر هر هفته یک بار، از فروردین تا آبان ماه مصرف کرد

 

مراقبتهای دیگر

هر ساله در فصل بهار با شروع فصل رشد احتیاج به تعویض گلدان دارد. در سالهای بعد با سنگین شدن حجم شاخ و برگها تعویض خاک سطح گلدان با خاک نو و غنی پیشنهاد می‌گردد.

 

‌بادرنجبويه يا مليسا كه در بازار به چاي اميرالمومنين معروف است، خاصيت ضد درد، ضد اسپاسم، مقوي معده، مقوي قلب ومقوي رحم دارد.در درمان بي خوابي هاي شبانه تاثير مثبتي دارد.

 

شرایط نگهداری آنتوریوم

دوام گل آنتوریوم زیاد بوده و ۲ تا ۳ ماه پایدارمی ماندآنتوریوم به طور کلی به سرما و آب سنگین و نمک دار، حساس است و در زمستان باید حدود ۶ تا ۸ هفته به آن استراحت داد یعنی مقدار آب را کم نمود ه و حرارت را ۱۵ درجه سانتیگراد نگه داشت.آنتوریوم به نور متوسط ، هوای گرم، آبیاری فراوان، رطوبت نسبی ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک اسیدی احتیاج دارد.کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر، هر ۳ هفته یکبار، از اسفند تا آذر ماه مورد استفاده قرارداد. بهتر است از کودهای آلی نیز استفاده شود.خاک گلدان آنتوریوم عبارت است از تورب با کمی ماسه.در صورتی که گلدان شما برگهای جدید ریز و رنگ پریده ای می دهد و گلهای آن ظاهر نمی شود. تغذیه مصنوعی را شروع کنید چون ظاهرا خاک گلدان خیلی فقیر است. و اگر فقط با ظاهر نشدن گلها روبه رو شدید، نور محیط رشد گیاه مناسب و کافی نیست، پس آن را به محل پرنورتر اما دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید. این عارضه ممکن است مربوط به آبیاری زیاد از اندازه هم باشد. در زمستان هفته ای ۱ بار آبیاری کافی است.برگهای خیلی پر پشت اما بدون گل بیانگر غنی بودن زیاده از حد خاک می باشد. و باید در زمستان خاک گلدان را تعویض و تعدیل کرد

 

 

 

 

بعد از میل کردن آناناس هرگز بوته سبز آن را دور نیندازید بلکه آن را در آب بدون املاح و سبک قرار دهید و بعد از ریشه زدن در گلدان کوچکی در خاک بکارید و بازهم از خوردن آناناس های تازه به دست خودتون لذت ببرید.

 

شرایط نگهداری گیاه پر طرفدار و زیبای آگلونما
به نور کافی احتیاج دارد، از آفتاب مستقیم بیزار است و تقریباً در همه جای آپارتمان که مقداری نور طبیعی داشته باشد می ماند .در زمستان باید در داخل خانه نگهداری شود؛ حداقل دماى قابل تحمل این گیاه تا 15 - 10 درجه سانتیگراد است . در زمستان که رشد گیاه کندتر می شود باید آب آن را تقلیل داد و از نگهداری گیاه در نزدیکی شوفاژ یا بخاری خودداری نمود.اجازه دهید در بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود زیرا آب زیادی باعث پوسیدگی گیاه می شود.آگلونما تروبی احتیاج چندانى به نور و روشنایى ندارد. در بهار و تابستان هر دو هفته یك بار نیاز به كود محلول دارد. سطح خاك نیز باید همیشه نسبتاً مرطوب نگه داشته شودبرگ هاى آگلونما نسبت به خشكى هوا حساس هستند و بهتر است در آپارتمان هاى گرم و خشك هر روز سطح برگ ها با آب اسپرى (ریز) شودمخلوط خاک گلدانی (خاکبرگ، ماسه ، پیت، خاک باغچه) با قابلیت نفوذ خوب (به طور کلی خاك غنى از خاكبرگ و اسیدى را مى پسنددهر سه سال یک مرتبه در فصل بهار گلدان را عوض می کنند و این در موقعی است که ریشه، دو سوم فضای گلدان را اشغال کرده باشداگر برگ ها خیلی آویزان هستند برگ ها را دسته کنید و چند روز درون روزنامه بپیچید تا برگ ها شکل ایستاده به خود بگیرنددرجه حرارت زمستان باید 15-13 درجه سانتیگراد باشدگیاه به رطوبت جو نیازمند است بنابراین در تابستان گیاه را با آب اسپری نمائید. از آبیاری زیاد بویژه در زمستان خوداری نمائیداز قرار دادن گیاه در مقابل نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. با وجودی که گیاه نسبتاً به مکانهای تاریک مقاوم است از قرار دادن دائمی آن در چنین مکانهایی اجتناب کنید. گیاه در مقابل دود و گاز حاصله از شوفاژ حساس است و به سرعت برگهای پائینی خود را از دست می‌دهد.برای پاک کردن برگها هر ماه آنرا با آب ولرم و اسفنج شستشو دهید از مصرف مواد شیمیایی که برگها را براق می‌کند خوداری کنیددر فصل رویش هر پانزده روز یکبار از کودهای مایع رقیق به گیاه بدهید.کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر هر دو هفته یک بار از اسفند تا مرداد ماه مصرف کردخاک هوموسی سبک مخلوط با ماسه برای پروررش آگلونما مناسب است.

 

 

شرایط نگهداری استرومانته‌‏ سانگینیا:

گیاه خزنده دائمی و همیشاه سبز در خانواده Marantaceae که به خاطر برگ های زیبایش به عنوان گیاه زینتی پرورش داده میشوددارای برگ های سر نیزه ای شکل به طول 45 سانتیمتر که سطح رویی آن سبز و قسمت زیرین آن مایل به قرمز میباشدحد اکثر بلندی و گسترش این گیاه به یک و نیم متر می رسداین گیاه نیازمند مکان روشن ولی دور از تابش مستقیم آفتاب دارد.خاک با زهکشی خوب و نفوذپذیری بالا (مخلوط خاک پیت و ماسه) مناسب رشد استرومانته‌‏ سانگینیا میباشدجهت آبیاری از آب شیرین (بدون املاح) استفاده نمایید و اجازه ندهید خاک گلدان خشک شود.وجود هوای مرطوب برای رشد این گیاه ضروری است.حداقل دمای قابل تحمل آن 18 درجه سانتیگراد میباشدازدیاد گیاه از طریق تقسیم در فصل بهار امکان پذیر است  از راههای زیر می توان زمان تعویض خاک گلدان را تعیین کرد.

الف)کند شدن رشد گیاه در اثر کمبود مواد غذایی در خاک گلدان

ب)گذشت یکسال و حداکثر 18ماه از زمان تعویض گلدان و خاک آن

ج)خروج ریشه های گیاه از سوراخ ته گلدان در صورت محقق شدن هر کدام از موارد فوق بایستی با انتخاب گلدان بزرگتر و همچنین تهیه خاک مناسب مبادرت به تعویض آن نمود که بهترین فصل جهت انجام این کار ابتدای فصل بهار می باشد

 

 

شرایط نگهداری گیاه رونده و بسیار زیبای اسپیرهیا گل.عروس
گلهای گیاه اسپیره شامل 5 گلبرگ و 5 کاسبرگ میباشد و معمولا دارای 20 یا 30 پرچم بلند هستند.
گرده افشانی توسط باد صورت میگیرد.
گلها به میوه تبدیل میشوند و هر میوه شامل یک دانه میباشد.

شرایط محیط رشد گیاه اسپیره به شرح زیر است: 

خاک: خاک باغچه ، مرطوب و خوب زهکشی شده.
نور: آفتابی - نیمسایه.
این گیاه در معرض آفتاب رشد بهتری خواهد داشت.
دما: دمای 5 درجه تا 16 درجه.
همانطور که ذکر شد این گیاه متعلق به مناطق معتدل است و بهتر است دمای هوا از 5 درجه کمتر نشود .
آبیاری: به صورت متوسط صورت گیرد.
اسپیره در برابر خشکی مقاوم است.
هرس: این گیاه حتما به سالی یکبار هرس نیاز دارد.
نوک شاخه ها را پس از گلدهی هرس کنید و شاخه های مسن و گلهای پژمرده را از گیاه حذف کنید.
کوددهی: یک بار در سال صورت گیرد

 

شرایط نگهداری گل بسیار زیبای آبشار طلایی

گل آبشار طلایی به صورت درختچه ای است و میتواند بیش از 6 متر بلند شود. بر خلاف بسیاری از گل های سرخ (رز)، این گونه بدون تیغ و خار است هر چند ممکن است برخی از اقسام آن تیغ هایی تا 5 میلی متر در شاخه های تنومند داشته باشند. برگهای این درخت همیشه سبز ، به طول 4 تا 6 سانتی متر ، با سه تا پنج (به ندرت هفت) برگچه به طول 2 تا 5 سانتی متر با حاشیه دندانه دار است. گلهای آن کوچک هستند و 1.5 تا 2.5 سانتی متر قطر دارند و عموماً سفید یا زرد کمرنگ می باشند.با توجه به کتاب رکوردهای جهانی گینس ، بزرگترین گل رز آبشار طلایی در جهان در حاشیه سنگ قبری در آریزونا است که بیش از 8600 فوت مربع (799 متر مربع) است و دارای تنه 12 فوت (3.6 متری) است و در سال 1885 کاشته شد.این درختچه رونده و خزان کننده دارای به گل هایی به رنگ طلایی است که در ابتدای بهار ظاهر می گردد و ارزش اقتصادی آن به گلهایش استتکثیر گل رز آبشار طلایی به‌ وسیله قلمه خشبی در پائیز و پیوند جوانه در تابستان امکان‌پذیر است.این گیاه از نظر روشنایی نیازمند آفتاب کامل است ولی از نظر دما گیاه مقاومی است و میتواند تا دمای -10 درجه را تحمل کند هرچند دمای ایده آل آن 15 درجه سانتیگراد است.خاک سبك لومي شني يا لومي رسي با حاصلخيزي مناسب برای اغلب رز ها از جمله گل رز آبشار طلایی توصیه میشود.

 


شرایط نگهداری گیاه بسیار زیبا و پر طرفدار یاس_عطری
اﯾﻦ ﮔﻞﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ ﻋﻄﺮ ﺧﻮد را در ھﻨﮕﺎم ﻏﺮوب دارد و ﺑﺮداﺷﺖ آن ﻣﻌﻤﻮﻻً در اﯾﻦ زﻣﺎن اﺳﺖ. ﯾﺎس ﺳﻔﯿﺪ آﻓﺘﺎب ﻓﺮاوان و ﮐﻮد ﻣﺘﻌﺎدل ﮐﻪ 12-12-12 اﺳﺖ ﻧﯿﺎز دارد اﯾﻦ ﮐﻮد در آب ﺣﻞ ﻣﯿﺸﻮد و آﺑﯽ رﻧﮓ
اﺳﺖ ﻧﯿﻢ ﻗﺎﺷﻖ ﭼﺎﯾﺨﻮری آﻧﺮا در ﭼﮫﺎر ﻟﯿﺘﺮ آب ﺣﻞ ﮐﻨﯿﺪ و ﺑﺎ آب ﭘﺎش روی ﺑﺮﮔﮫﺎی ﮔﯿﺎه ﺑﭙﺎﺷﯿﺪ ﺗﺎ آﻧﺮا ﺧﯿﺲ ﮐﻨﺪ و ﺑﺎﻗﯽ را در ﭘﺎی ﮔﯿﺎه و در ﮔﻠﺪان ﺑﺮﯾﺰﯾﺪ در ﺻﻮرت ﺑﺰرگ ﺑﻮدن ﮔﯿﺎه اﮔﺮ ﻧﯿﺎز داﺷﺘﯿﺪ ﻣﻘﺪار ﺑﯿﺸﺘﺮی ﮐﻮد ﺗﮫﯿﻪ ﮐﻨﯿﺪ.

ﻋﺪد اول ﻣﻘﺪار ﻧﯿﺘﺮوژن دوﻣﯽ ﻣﯿﺰان ﻓﺴﻔﺮ و ﻋﺪد ﺳﻮم ﻣﯿﺰان ﭘﺘﺎﺳﯿﻢ را در ﮐﻮد ﻧﺸﺎن ﻣﯿﺪھﺪ ﮐﻤﭙﺎﻧﯽ ھﺎی ﺳﺎزﻧﺪه ﮐﻮد اﯾﻦ در ﺻﺪ ھﺎ را ﺑﺮ اﺳﺎس ﻧﯿﺎز ﮔﯿﺎه ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻣﯿﺪھﻨﺪ ﺗﺎ اﺛﺮی ﮐﻪ ﻣﯿﺨﻮاھﻨﺪ در ﮔﯿﺎه ﺑﻮﺟﻮد ﺑﯿﺎورﻧﺪ ﻋﺪد وﺳﻄﯽ ﺑﺮای ﺑﺮﺧﯽ از ﮔﻠﮫﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻮﭼﮏ و ﺑﺮای اﻧﻮاع دﯾﮕﺮ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺰرگ را ﺑﺴﻮزاﻧﺪ ﯾﺎ ﺑﺮﮔﮫﺎی آن را دﭼﺎر ﺧﺎل ھﺎی ﺧﺸﮏ و ﺳﻮﺧﺘﻪ ﮐﻨﺪ . اﻣﺎ ﮐﻮد ﺑﺎﻻﻧﺲ ﻣﺰﺑﻮر ﺑﺮای ﮔﯿﺎه ﯾﺎس ﺑﺎﺷﺪ ، اﮔﺮ ﻋﺪد اول ﺑﺰرگ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺮای ﮔﯿﺎھﺎن ﺳﺒﺰ ﺑﺎ ﺑﺮگ زﯾﺎد ﻣﻨﺎﺳﺐ اﺳﺖ و ھﻢ ﻣﯿﺘﻮاﻧﺪ زﯾﺎدی آن ﮔﻞ ﻣﻨﺎﺳﺐ اﺳﺖ .

ﻓﺮاواﻧﯽ ﮔﻠﮫﺎی ﮔﯿﺎه ﯾﺎس ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ در ﮔﻠﺪان ﺑﻪ ﮐﻮد دھﯽ ﻣﻨﻈﻢ آن ﻣﺴﺘﻘﯿﻤﺎ رﺑﻂ دارد، ﮐﻮد دادن را در ﺗﻤﺎم ﻓﺼﻞ ﮔﻞ دھﯽ ﮐﻪ ﺗﺎ اواﯾﻞ زﻣﺴﺘﺎن ھﻢ ﻣﯿﺮﺳﺪ ھﺮ ﭘﺎﻧﺰده روز ﯾﮑﺒﺎر ﻣﯿﺘﻮاﻧﯿﺪ اداﻣﻪ دھﯿﺪ از ﻗﺎﺷﻖ اﻧﺪازه ﮔﯿﺮی اﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﯿﺪ و اﻧﺪازهء ﮐﻮد را ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻧﺪھﯿﺪ. وﻗﺘﯽ ﺳﺮﻣﺎ ﺑﻪ 10 درﺟﻪ ﺑﺎﻻی ﺻﻔﺮ رﺳﯿﺪ آﻧﺮا ﺑﻪ ﻣﮑﺎن ﻣﺴﻘﻒ ﺑﯿﺎورﯾﺪ و دﯾﮕﺮ ﺑﻪ آن ﮐﻮد ﻧﺪھﯿﺪ ﺗﺎ ﺑﮫﺎر ﺑﻌﺪ ﮐﻪ ھﻮا دوﺑﺎره ﮔﺮم ﺷﻮد و ﺑﺘﻮاﻧﯿﺪ آﻧﺮا ﺑﯿﺮون ﺑﮕﺬارﯾﺪ .

ﭘﺲ از آن ﺑﺎز ﻣﯿﺘﻮاﻧﯿﺪ ﺑﻤﺤﺾ ﺑﯿﺪار ﺷﺪن ﮔﯿﺎه ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﮐﻮد دھﯽ ﺑﻪ آﻧﺮا اداﻣﻪ دھﯿﺪ . ﯾﺎس داﺧﻞ ﮔﻠﺪان زﯾﺎد ﺑﺰرگ ﻧﻤﯿﺸﻮد , در ﻣﻨﺎﻃﻖ ﮔﺮﻣﺴﯿﺮ آﻧﺮا ﺑﯿﺮون و در ﺣﯿﺎط ﺑﮑﺎرﯾﺪ و از ﻧﯽ ﯾﺎ ﭼﻮب ﺑﺮای ﺳﺮ ﭘﺎ ﻧﮕﻪ داﺷﺘﻦ ﮔﯿﺎه اﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﯿﺪ و ﯾﺎ آﻧﺮا ﮐﻨﺎر دﯾﻮار ﺑﮑﺎرﯾﺪ ﺗﺎ روی دﯾﻮار ﺣﯿﺎط رﺷﺪ ﮐﻨﺪ و ﺑﻪ ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺑﯿﻔﺘﺪ. در ﻣﻨﺎﻃﻖ ھﺸﺖ ﮐﺸﺎورزی ﺑﻪ ﺑﺎﻻ آﻧﺮا ﻣﺴﺘﻘﯿﻤﺎ ﻣﯿﺸﻮد در ﺑﺎﻏﭽﻪ ﮐﺎﺷﺖ و ﻗﺒﻞ از ﺷﺮوع ﻓﺼﻞ ﮔﻞ
دھﯽ آﻧﺮا ﮐﻤﯽ آراﯾﺶ داد .

شرایط نگهداری گل بسیار زیبای ناز_یخی
گل ناز دارای ارقام متعدد میباشد و بعضاً دارای گل هایی با دو گلبرگ اضافی میباشند و در رنگ بسیار تنوع دارند. گل ناز به طور گسترده در آب و هوای معتدل به عنوان یک گیاه زینتی پرورش داده میشود.گل ناز یكی از مهمترین گلهایی است كه در باغهای قدیمی كشت می ‌شد و معمولاً برای كاشت آن محل خاصی را در نظر می گرفتند. بذر آن بسیار ریز است. كشت آن بوسیله بذر انجام می شود و شبیه به چمن كاری است.این گیاه را در پارکها، باغهای صخره ای، چمن کاريها، ميادين و بولوارها برای تزیین، رایج است.این گیاه نیاز به نور خورشید کافی و خاک به خوبی زهکشی شده دارد. نگهداری و پرورش آن بسیار آسان است. این گیاه می تواند در میان سنگ های کنار جاده و یا پیاده رو رشد کند.گل ناز تا حدی تحمل خشکی را دارد، اما بهترین گل را با آبیاری به طور منظم می توان ایجاد کرد.بهترین خاک، خاک سبک و شني و يا خاک مرغوب باغچه با مقداري خاک برگ، يا کود دامي میباشداز آفات و بيماريها رایج آن شته می باشد که به گياه جوان خسارت وارد مي نمايد و حساس به مرگ گياهچه مي باشدگل ناز مکانهای آفتاب گیر و گرم را میپسندد و خاک آن باید تا حدودی سبک و همیشه مرطوب باشد و آبیاری آن به صورت روزانه انجام میگیرد.ساده ترین روش ازدیاد و تکثیر این گیاه از طریق بذر می باشدکه بذر آن در فصل پاییز در کپسولهای کوچکی تشکیل میشود و کاشت بذر از ماه فروردین تا خرداد در خاک سبک صورت میگیرد.روش دیگر ازدیاد گل ناز تهیه قلمه از ساقه های گوشتی و کاشت آن در خاکهای نرم و سبک است که بعد از چند روز قلمه های ریشه دار شده در محل اصلی کاشته میشوند و در مدت کوتاهی شروع به گلدهی خواهند کرد.

 

شرایط نگهداری کاکتوس بی نظیر و زیبای کلاه_اسقفیا استررفیتوم
این گیاه با نام های رایج کاکتوس درپوش اسقف یا کلاه اسقف یا تاج اسقف شناخته می شود و بومی مناطق مرتفع شمال شرقی و مرکزی مکزیک استیک گیاه بیابانی استوانه ای شکل است با قطر 6 سانتی متر و ساقه ان به شکل یک ستاره کامل است.این گیاه زینتی همچنین با نام کلاه اسقف شناخته می شود.به خاطر رشد آهسته این گیاه ممکن است تا 6 سال گل ندهد.گل کاکتوس در بهار یا تابستان با یک یا چند گل مومی شکل به قطر 4_6 سانتی متر در راس با گلبرگ های متعدد زرد رنگ ، گاهی اوقات با پایه نارنجی یا قرمز است بعد از گرده افشانی گل ها ، میوه قرمز پرزدار با قطر 2 تا 2/5 سانتی متر تولید می کنند.اين نوع كاكتوسها به راحتي در كنار پنجره هاي روبه آفتاب رشد ميكنند.تنها مشكل نگهداري كاكتوسها در زمستان ظاهر ميگردد . زيرا در اين هنگام بايد آنها را تحت 6 ـ 8 درجه سانتيگراد و تقريبأ بدون آب نگاهداشت .
اين مشكل اصولا براي كساني است كه در آپارتمان زندگي ميكنند و چون تأمين چنين محيط سردي در اطاق امكان ندارد بهتر است در فصل زمستان تما م كاكتوسها را در جعبه اي قرار داده و سپس آن را در كنار يكي از پنجره هاي راهرو ، راه پله ، گاراژ و يا مكان سرد ديگري كه از خطر يخ زدگي محفوظ باشد قرار دادتکثیر آن توسط بذر است و نور قوی و شرایط خشک و انتقال آن از یک گلدان به گلدان دیگر به طور مرتب و وقتی بالغ شدند به حداکثر اندازه 8_10 سانتی متر و 20 سانتی متر قطر دارند.گیاهان قدیمی و سالخورده درگیر بیماری هستند و سیستم ریشه ضعیفی دارند. وقتی به قطر 10 سانتی متر رسیدند رشدشان به آرامی پیش می رود و وارد دوره ای جدید می شوند و تحت شرایط کم آبی و نور شدید به خوبی رشد می کنند.

 

 

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی و بسیار زیبای گوشواره_اییا کیفی
این گیاه که با نام های مختلفی چون کالسئولاریا,کفشک، گوشی، جیبی، کیفی و Slipperwort شناخته میشود، گیاهی است دو ساله كه بعنوان گیاه زینتی خانگی در بهار و تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.برگهای گیاه، تخم مرغی و پهن، كركدار، به طول 8 تا 12 سانتیمتر بوده كه بصورت متقابل روی ساقه قرار گرفته اند. گلهای آن به تعداد زیاد در رنگهای زرد، نارنجی، قرمز و مخلوط نمایان است. این رنگها در فصل تابستان ظاهر می شوند.حداكثر بلندی و گستردگی آن به ۲۰ سانتیمتر می رسد.درون گلخانه در كمپوست گلدانی با پایه لومی و روشنایی و تهویه خوب نگهداری شود و در بهار و تابستان هر ۴-۳ هفته یكبار خاك گلدان را با كود مایع تقویت کنید.در طول زمستان آبیاری را كاهش دهید.در فضای باز بهتر است در مكان آفتابی یا سایه آفتاب، خاك سبك، نسبتا حاصلخیز و اسیدی كاشته شود.برای گلدهی بهتر نیاز به شرایط خنك و مرطوب دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۵ درجه سانتیگراد است.تکثیر این گیاه از طریق كاشت سطحی بذر درون گلدان و نگهداری در دمای ۱۸ درجه سانتیگراد در اواخر تابستان یا بهار امكان پذیر است.فصل گل دهی این گیاه اوایل بها رتا اوایل پاییز است ،گلدان را در مکانی با نور غیر مستقیم نگهداری کنید ،نور مستقیم باعث سوختن گل و ریزش غنچه ها می شود نور کم نیز مانع رشد و ریزش غنچه ها می شود .این گیاه دمای خنک را دوست دارد (18 تا 21 ) برای فراهم سازی رطوبت دائمی گیاه از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد .لازم نیست گیاه را غبارپاشی کنید ،خیس شدن گلها نیز باعث ریزش گل ها می شود.زمانی که گیاه گل دارد نیز از کود دهی خودداری کنید.: رنگ برگهای این گیاه سبز روشن میباشد.پس از شروع گلدهی دمای مناسب برای این گیاه 18 درجه در روز و 10-16 درجه در شب و به طور کلی به شرایط خنک و مرطوب نیاز دارد.در زمستان نور کامل نیاز دارد و در تابستان جهت کنترل دما و نیز جلوگیری ازریزش گلها شدت نور باید کم شود.ریشه های گوشواره ای ضعیف بوده و آبیاری بیش از حد به آن آسیب میزند. نیاز آبی ان متوسط بوده و وقتبی سطح خاک گلدان خشک شد باید آبیاری شود.طالاب خاک سبک شنی با PH کمی اسیدی است.

 

منشور عفاف و حجاب

اوقات شرعی
امروز پنج شنبه 03 خرداد 1403 - 09:42:09
اوقات شرعی به افق دابودشت :

اذان صبح : 00:00:00

طلوع خورشید : 00:00:00

اذان ظهر : 00:00:00

غروب خورشید : 00:00:00

اذان مغرب : 00:00:00

نیمه شب شرعی : 00:00:00

مناسبت های ماه

مناسبت های فروردین 1403

 
 

مناسبت‌های فرودین 1403

تاریخ مناسبت‌های ماه
1 فروردین عید نوروز؛ سال 1403 هجری شمسی
2 فروردین عید نوروز – وفات حضرت خدیجه – آغاز عملیات فتح‌المبین [1361 ه.ش] – هجوم ماموران پهلوی به مدرسه فیضیه قم [1342 ه.ش]
3 فروردین عید نوروز – روز جهانی آب
4 فروردین عید نوروز – روز جهانی هواشناسی
7 فروردین ولادت امام حسن مجتبی (ع) [3 ه.ق] – روز اکرام – روز هنرهای نمایشی
10 فروردین شب قدر
11 فروردین ضربت خوردن حضرت علی (ع) [40 ه.ق] – روز نهج‌البلاغه
12 فروردین روز جمهوری اسلامی ایران – شب قدر
13 فروردین شهادت حضرت علی (ع) [40 ه.ق] – روز طبیعت
14 فروردین شب قدر
15 فروردین روز ذخایر ژنتیکی و زیستی
17 فروردین روز جهانی قدس
18 فروردین روز سلامتی
20 فروردین روز ملی فناوری هسته‌ای – روز هنر انقلاب اسلامی – شهادت سید مرتضی آوینی [1372 ه.ش]
21 فروردین تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی [1358 ه.ش] – شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی [1378 ه.ش]
22 فروردین عید سعید فطر
23 فروردین تعطیل به مناسبت عید فطر
25 فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری
29 فروردین روز ارتش و نیروی زمینی